Choď na obsah Choď na menu
 


Charakter farieb

 ČIERNA- Smútok, strata, beznádej a všetko nevysvetliteľné, tajomstvom opradené, temné a hrôzostrašné. Je to farba smrti, ktorá vyjadruje opustenosť a neodvratnost. Robí si nároky na vznešenosť a dôstojnosť, je v drsnom protiklade ku všetkému, čo je pestré, veselé, povzbudzujúce.

BIELASymbol čistoty, jasnosti, vznešenosti a nevinnosti. Zdôrazňuje existenciu svetla, rozpustenie všetkej hrubosti, vykúpenie. Je tiež známkou nedotknuteľnosti, citlivosti a chladnej rezervovanosti. Je to farba pravdy, výrazom pre vnútorné objasnenie a vyriešenie nejakej nepríjemnej situácie, ruší staré myšlienkové štruktúry a pripravuje tým nový začiatok.

ŠEDÁ- Farba dokonalej neutrality, opatrnosti a ochoty ku kompromisom. Je schopná prispôsobenia, kombinovateľná a diskrétna. Je to farba potlačovania, obmedzovania, neistoty a strachu zo života. Šedá leží v hustej hmle, kradne rozhľad a ukrýva cieľ.

 MODRÁ- Je to farba pokoja, mieru, uvoľnenie a rovnováhy. Upokojuje, zjemňuje, ochladzuje, zlepšuje vnímanie. Pri meditácii podporuje schopnosť zážitkov a otvára ducha intuíciu a dojmom, ktoré sú na vyššej úrovni. Modro neba otvára ducha a dušu a dáva blažený pocit vnútornej slobody, je to farba túžby, odovzdanosti, viery, oddanosti Bohu a vernosti.

 FIALOVÁ- Symbolizuje zmenu, prekročení a prenesenie sa inam. Je to zjednotenie dvoch opačných pólov, sútok dvoch síl. Je to farba inšpirácie, mystiky, mágie a kúzla. Zjednocujú sa tu dva protiklady - modrý pokoj a červená pohonná sila. Ale predstavuje tiež žiaľ, pokánie, odriekanie a odvrátenie sa od svetských pôžitkov. Bledá "lila" symbolizuje pravú lásku k blížnemu a obetavosť.

HNEDÁ- Je to farba zeme. Zodpovedá potrebe bezpečia, tepla a útulnosti, spojené s túžbou po jednoduchom pokojnom as prírodou spätí živote. Hnedá je tiež symbol odriekania, askese ale tiež je to farba materstvo. Znamená stabilitu, zabezpečenie, dar rastu, reality. Svetlo hnedá a béžová vyjadruje dobrosrdečnosť a ochotu pomôcť, tiež plachosť a zdržanlivosť.

ŽLTÁ- Je najsvetlejšia z pestrých farieb, pôsobí jasne, povzbudivo, zahrieva a rozveseľuje. Je to symbol múdrosti, vysokej inteligencie a myslenia. Svojim pozitívnym, magnetickým chvením pôsobí žltá povzbudivo na nervy a stelesňuje pocit slobodného, ​​nezaťaženého vývoja, uvoľnenia a oslobodenia. Podporuje chápavosť, schopnosť kontaktu, spracovávanie zážitkov a dojmov a oživuje myslenie. Pôsobí pozitívne na pamäť.

ZELENÁ- Farba prírody, bujnej vegetácie a prebúdzajúceho sa jari, symbolizuje hojnosť, rast, nový začiatok a rozvoj. Pohľad na zelenú upokojuje nervy, oživuje oči, posilňuje zmysly a dáva pocit pokoja a zotavenia. Je zmierujúcej, zušľachťujúce, vzbudzuje dôveru. Ak je hlboká a tmavá, znamená tiež integritu, dôstojnosť a stabilitu, vážnosť, uplatnenie a prestíž. Je farbou silnej vôle a zvýšenie telesného výkonu a pružnosti. Ctižiadostivosť, spoľahlivosť, dobrá schopnosť kritiky a výrazná snaha o zaistenú budúcnosť. Zlepšuje schopnosť koncentrácie a upokojuje nervozitu a popudlivosť.

ČERVENÁ- Teplá červená je symbolom chuti do života, je výrazom emócií a lásky k zmyslovému životu, zážitkom, zdolávanie ťažkostí a dobyvačnosti. Zmysly pociťujú túto farbu ako vzrušenie, túžbu, žiadostivosť. Je silný, zmysly podporujúci energický darcu, ktorý pôsobí povzbudivo, podnecuje a stupňuje telesnú silu a výkonnosť vo všetkých oblastiach. Stupňuje vedomé zážitky a city. Červená odpovedá životnej sile, pocitu vlastnej hodnoty a sebadôvery vo vlastné talent a možnosti. Robí človeka hovorného, snaživého, vášnivého a dodáva mu aktivitu pri zahálčivost.

RUŽOVÁ- Symbolizuje lásku, náklonnosť a oddanosť v srdcovej úrovni, bez pudové zmyselnosti. Je to farba nehy, jemnosti a oddanosti. Je to farba jemného spôsobu života, zdržanlivé elegancie, slávnostných nálad a sentimentálnych citov. Môže však narušovať vzťah k realite a vedomé odvrátenie sa od vážnych vecí života. Zvyšuje chuť na sladké.

 

ORANŽOVÁ- Je to symbol veselosti, optimizmu a radosti zo života. Je to teplá, pozitívna a povzbudzujúca farebná energie, ktorá veľmi pomáha proti depresiám, pesimizmu, nespokojnosti, pocitom nechuti a letargia. Zväčšuje pocit živosti, ctižiadostivosť, chuť k aktivitám a dopomáha k odvahe a sile. Je to tiež farba mladistvosti a zdravie, ktorá podnecuje k zážitkom a dobrodružstvám. Oranžová farba značí optimistickú chuť do života, citové teplo a otvorenosť k blížnym. Pomáha premôcť citové výbuchy a nastoliť staré sebakontrolu. Je to farba sebadôvery, nadšenia, odvahy.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

;)

(Kikina, 17. 12. 2012 19:15)

čau!
ja fakt vidieť, že na tejto stranke makáte ;)
Dala som si od Vás poradiť na farbu izby!
no masaker!
Mám žltú no skoro som to nevidela prečítať lebo pismo je na tu zltu strasne svetle ale to je len malicka chybycka....
Rešpékt baby! ^_^

Re: ;)

(Adminky, 18. 12. 2012 19:18)

Mila kikinka, zlta, ktora tu je, je jedina zlta na estrankach, takze sme namali na vyber.