Choď na obsah Choď na menu
 


Vlčia osobnosť

18. 12. 2012

                         Obrazek

Vlčia osobnosť

Prečo sa jednotliví vlci správajú rozdielne? Odpoveď: kvôli ich "osobnosti". Osobnosťou sú niekoho unikátne emócie, zmýšľanie a správanie, takže ako u ľudí, žiadne dva vlky nemajú rovnakú osobnosť

Rozdielne vlčie osobnosti: 

Vlkom sú vykresľované v bežnom povedomí prirovnania ako brutálne a kruté. Ale ľudia, ktorí žijú v blízkosti vlkov po dlhú dobu sú zarazení ich priateľskosťou, rôznosťou a jedninečnosťou ich pováh.

Lois Crisler je Američanka, ktorá v roku 1950 odišla na Alijašku natáčať film divočna. Na jej cestách raz dostala dve vlčie mláďatá z jedného vrhu nájdené Inuitmi a napísala o nich a skúsenostiach ktoré s nimi získala. Dala im meno Lady a Tigger. Opísala ich ako úplne rozdielne povahy. Lady bola energická, sebestačná, bezstarostná, veselá, dobrodružná, zaneprázdnená, vynaliezavá a vždy preberala vedenie. Lois vedela popísať osobnosť Lady, ale jej brata povýšeneckého a odmeraného bolo pre ňu omnoho ťažšie pochopiť.

Robert Lyle (1920-2003) bol ďalší nezvyčajný človek. Hoci bol z Británie, založil "vlčie" centrum v Portugalsku v roku 1989. Choval tu svorku vlkov a denne sa pripájal k ich spoločnosti počas niekoľkých rokov. Takisto o svojich vlkoch napísal:

Deneb, Musca a  Neb: Deneb bol prirodzený vodca. Jeho ovládanie svorky ako Alfa samca bolo úplné. V období párenia nikdy nemusel uplatňovať svoju autoritu, taký bol sebavedomý. Bol pozoruhodne tolerantným vlkom, dokonca aj keď sa kŕmil, nechal ostatných vlkov nažrať sa a mal veľmi blízky a priateľský vzťah k svojmu bratovi Nebovi. Neb bol vynikajúci pomocník bratovi vo vedení svorky. Bol najdivokejším zo všetkých vlkov a zároveň aj najhravejším s máďatami svorky. Neb sa nikdy nepokúšal súťažiť s bratom o vodcovstvo, ale vždy ho podporoval a preukazoval oborvskú náklonnosť k bratovej družke, Musce

Musca bola Denebova družka. Fyzicky silná, ale mierna, jemná, láskavá a aj povýšená. Nikdy netrápila ostatných vlkov a bola vždy krotká. Ale keď Deneb zahynul, stratila pozíciu prvej dámy a stala sa oddelenou od ostatných vlkov a udržiavala si odstup. Keď jej zdravie doslúžilo nechala život svorky bokom a stala sa osamelá a uzavretá.

Sandalo a Morena: Denebov náprotivok v susednej svorke bol Sandalo. Bol taktiež rodeným vodcom ako Deneb, ale možno nie tak sebavedomý. Bol menej tolerantný, liberálny a pozitívny, viac však využívajúci vplyv na svorku, ktorý plynul z jeho postavenia v nej. No Sandalo, nie ako Deneb, trávil omnoho viac času v spoločnosti svojej družky. Spolu zabezpečovali hliadky a ostatné aktivity vo svorke. Kým Deneb vyzeral pohodlný a akceptoval svoj život, Sandalo donekonečna skúmal slabé miesta vysokého oplotenia svojej ohrady.

Sandalovou partnerkou bola Morena, prekvapujúco pružná a prudká vlčica, ale nie fyzicky silná. Bola šťastná v Sandalovej spoločnosti a kruto trestala svoju rivalku Clarinu.

Manchas a Clarina: Jedného dňa Clarina a Manchas, Saldadov brat, boli umiestnený do jednej ohrady. Clarina prekvitala keď sa stala partnerkou Manchasa. Nebola tak fyzicky silná ako Morena, ale bola robustnejšia, pokojnejšia, láskavejšia, roztomilejšia a nikdy nebola ostrá na ostatných vlkov. Manchas prijal svoju novú úlohu s Clarinou dobre, ale hoci bol veľký a silný, vyzeral byť menším vodcom ako ostatní Alfa samci. Bol si možno menej istý sám sebou, keďže trávil množstvo času bránením svojho teritória pred predpokladanými hrozbami z vonku. Taktiež vyzeral trochu plachý a bojazlivý, pretože bol jediným vlkom, ktorý zostal, keď ostatní vlci ušli z vlčieho centra na čele so Sandalom